Merhabalar…

Bu makalemde Silverlight ile veritabanı işlemleri-1 isimli makaleme devam ediyor olacağım. Yani oradaki veritabanını ve Silverlight projesini kullanıyor olacağım. Bugün veritabanındaki kayıtları datagrid üzerine nasıl ekleriz onu inceleyeceğiz. İlk olarak MainPage.xaml sayfamızın üzerine toolbox’tan bir DataGrid sürekleyip bırakıyoruz. Ardından silverlight ile veritabanı işlemleri-1 adlı makaledeki gibi bir WCF Service ekliyoruz ve ismini “KullanıcıGetir” şeklinde veriyoruz. KullaniciGetir.svc.cs dosyamızın içerisine aşağıdaki kodları yazıyoruz.

[C#]

Burada veritabanımızdaki “KullaniciBilgileri” isimli tablomuzdaki tüm verileri bir liste halinde alıyoruz.

Ardından servisimizi referans olarak ekliyoruz tıpkı Silverlight ile veritabanı işlemleri-1 makalemde olduğu gibi. Bu işlemi de yaptıktan sonra sıra geldi MainPage.xaml.cs dosyamızın içerisine yazacağımız kodlara.Aşağıda dikdörtgen içerisine alınmış kodları sırasıyla yazıyoruz.

[C#]

Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir kısım var. Kullanıcı başarılı bir şekilde eklendi mesajının verildiği en alttaki kod bloğuna bakmanızı istiyorum. Oradaki işlem veritabanı tablomuzdaki verileri almak için servisimizi çağırıyoruz. Peki ama neden orda da servisimizi çağırıyoruz ki? Başlangıçta çağırmıştık zaten. Sebebi şu; başlangıçta çağırdığımızda projemizi çalıştırdığımızda veritabanındaki mevcut kayıtları listeler. Peki ben yeni bir kayıt ekleyip bununda sayfayı yenilemeden datagrid içerisinde yer almasını istersem ne yapmam lazım? İşte bu işlemi yapmak için buradaki gibi kayıt işlemi başarılı bir şekilde uyarı verildikten sonra datagrid’e verileri yükle diyoruz yani kısaca verileri KullaniciGetir isimli servisimizle alıyoruz ve datagrid‘e ekliyoruz. Projemizin çalışır hallerini aşağıdan görebilirsiniz.

Yukarıdaki hali projemiz ilk çalıştığındaki halidir.Veritabanımızdaki mevcut kayıtları listeliyor.

Bilgileri girdikten sonra Kaydet butonuna basıyoruz. Bilgilerimizin başarılı bir şekilde veritabanına kayıt olduğuna dair mesajımızı aldık. Tamam’a tıkladıktan sonra kaydımızın datagrid’de görünmesi gerekiyor.

Sorunsuz bir şekilde sayfamızı yenilemeden eklediğimiz kaydımızı datagrid üzerinde görüyoruz.

Bir makalenin daha sonuna geldik. Umarım sizin için de faydalı olmuştur. Bir sonraki makalemde Silverlight ile veri güncelleme işlemlerinden bahsedeceğim.Görüşmek üzere…

Silverlight ile veritabanı işlemleri-2

Silverlight ile veritabanı işlemleri-2” üzerine 8 düşünce

 • 02/07/2012, 21:53
  Kalıcı bağlantı

  Şöyle ki. Biz veritabanındaki tabloda alanları ID,Ad,Soyad,DogumTarihi,DogumYeri sıralaması ile yarattık. Ancak datagrid de ise tamamen alanlar farklı sıralanmış.

  Cevapla
  • 04/07/2012, 15:03
   Kalıcı bağlantı

   Datagrid üzerindeki sıralamayı değiştirmek istiyorsanız ya da kendinize özgü bir sıralama yapmak istiyorsanız datagrid column özelliklerini kendinize göre değiştirmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 • 31/03/2013, 19:16
  Kalıcı bağlantı

  güzel çalışma ellerinize sağlık…
  Koddaki “vs.” kısmını çözemedim orada hata veriyor içerikte yok gibi bişey diyor. Tşk..

  Cevapla
 • 12/08/2013, 13:40
  Kalıcı bağlantı

  public MainPage()
  {
  InitializeComponent();

  Kullanici kullanici = new Kullanici();
  LayoutRoot.DataContext = kullanici;

  servis2.GetirAsync();
  servis2.GetirCompleted += new EventHandler(servis2_GetirCompleted);
  }

  Bu koddaki Kullanici kullanici = new Kullanici(); kullanıcı nedir çözemedim ?

  Cevapla
  • 12/08/2013, 15:35
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba,

   Bahsetmiş olduğunuz Kullanıcı sınıfı buradaki makalemde oluşturulmuştur. Validation kontrolü için geliştirmiş olduğum projeyi veritabanı uygulamaları için de kullandım. O nedenle makalelerin başlangıcından başlamanız daha doğru olabilir.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir