Herkese merhaba,

Uzun zamandır sınavlardan dolayı yazamamıştım.Dönem arası tatile girer girmez fırsat bu fırsat deyip uzun zamandır merak ettiğim “Validation” konusunu araştırma fırsatım oldu ve bu konudaki öğrendiklerimi şimdi sizinle paylaşacağım:) Öncelikle nedir bu “Validation” derseniz kelime anlamı olarak “doğrulama” anlamına geliyor. Örneğin; bir textbox’a veri giriyorsunuz ama bu veri istenilen formatta mı değil mi bunun kontrol etmeniz gerekiyor. Daha da somut bir örnek vereyim. Cep telefonu numaranızı yazacağınız bir bölüme siz karakter girerseniz normalde sistemin bunu algılayıp sizi uyarması gerekir. İşte bu noktada validation devreye giriyor Vakit kaybetmeden anlatmaya başlıyayım.

Öncelikle hemen bir yeni silverligt 4.0 projesi oluşturuyoruz.(Ben “Ders-1” adında oluşturdum.) Sonrasında aşağıdaki gibi ekranımızı oluşturuyoruz (labelları, textboxları ve butonu yerleştiriyoruz.)

[xaml]

Daha sonra projemizin üzerine gelip mouse’un sağ tuşuna tıklayıp Add->New Item->Class’ ı seçiyoruz.


Class’ımızın adını “Kullanici” olarak yazdıktan sonra açılan class dosyamızın içerisini aşağıdaki gibi dolduruyoruz.

[C#]

Yukarıdaki kodlar aracılığıyla doğum tarihi dışındaki tüm verileri kontrol ediyoruz. Buraya kadar her şeyi yaptıysanız şimdi sıra MainPage.xaml.cs’de. Şimdi bu doaymızı açıyoruz ve Kullanci sınıfından bir nesne türetiyoruz.

[C#]

Bunu da yaptıysak sıra geldi MainPage.xaml dosyamıza “ValidatesOnExceptions” bölümlerini eklemeye. Bu sayede uyarılarımızı çalıştırabileceğiz.

[xaml]

Artık uygulamamızın çalışır halini görebiliriz.
Ekran görüntülerimiz bu şekilde.

Bir sonraki makalemde Hata olan textbox’ın rengini değiştirip tüm hataların bir ValidationSummary içerisinde listelenmesi konusunda olacak…

Kendinize iyi bakın, bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

Silverlight 4:Validation-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir