Herkese merhaba,

12-13 Aralık 2011 tarihlerinde Erciyes Üniversitesi ACM Öğrenci Topluluğu olarak Linux ve Özgür Yazılımlar hakkında bir etkinlik düzenledik. Konuşmacılarımız Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nden Öğr.Gör.Dr. Necdet Yücel ve Mesutcan Kurt idi. İki gün boyunca öğleden önce 10:00 – 12:00 arası ve öğleden sonra 13:30- 17:00 arası süren etkinliğimize bir çok kişi katıldı. Etkinlikte işlenen konular:

1) Linux, özgür yazılım nedir?

2) Özgür yazılım öğrencilere ne katar?

3) Linux üzerinden yazılım geliştirme araçlarının tanıtımı, yaygın kullanılan yazılım geliştirme araçlarının başlangıç örnekleri ve kısa eğitimler.

4) Yaygın kullanılan Linux FTP, HTTP ve E-Posta sunucu hizmetleri. Bunların kurulumu, yapılandırılması ve kullanımına ilişkin eğitimler.

5) Linux ile web programlama. ( Phyton )

şeklinde olup iki gün boyunca toplam 200 civarı katılımcımız oldu. Etkinliğimiz için Erciyes Üniversitesi’nde son 3 yılın içerisinde Linux ve Özgür Yazılımlar alanında bir ilk diyebiliriz. Katılımcılarımızın hepsine etkinlik sonrasında Katılım Belgesi ve Pardus 2011 Dvd’si verdik. Katılımın ve paylaşımın son derece güzel olduğu etkinliğimiz için başta bizleri kırmayıp Çanakkale’den buraya kadar gelen Sayın Necdet Yücel ve Mesutcan Kurt‘a, bu etkinliğin gerçekleşmesi için bizlere destek olan Elektirk Mühendisleri Odası(EMO) Ankara Şubesi, Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) ve etkinliğimize sponsor olan Lifos Yazılım, İltelis Yazılım ve Penguentürk Yazılım’a çok teşekkür ederim. Unutmadan; etkinlikte görev alan ve etkinliğimize katılan tüm dostlara da teşekkür ediyorum, desteklerinize her daim muhtaç olduğumuzu bir kere daha buradan iletmek istiyorum.

Bizlere katılmak isteyen herkese kapımızın sonuna kadar açık olduğunu ve bizleri http://www.facebook.com/eruacm adresinden ve kısa süre sonra yayına girecek sitemizden takip edebileceğinizi belirtmek isterim.

Etkinlikten bir kaç kare:

Linux ve Özgür Yazılım Günleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir