Merhabalar…

Bu yazımda özellikle Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerini ve öğretim üyelerini/görevlilerini ilgilendiren bir toplantıdan bahsetmek istiyorum. Hepimizin bildiği gibi Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın kurulması için geçmişten bugüne kadar bir çok girişimde bulunuldu, çalışıldı. Bütün bu çalışmaların meyveleri yavaş yavaş toplanmaya başlandı.

15 Ekim 2011 tarihinde Ankara’da düzenlenen Bilgisayar Mühendisleri Çalıştayı‘ndan sonra bugüne kadar geçen 3 aylık süreç içerisinde neler olduğundan, başlatılan imza kampayasından ve süreçle ilgili görüş ve değerlendirmelerin alındığı bir toplantı da 28 Ocak 2012 tarihinde yine Ankara’da gerçekleşti.

Katılamayan kişiler için süreç hakkında bilgi vermek istiyorum. Süreci; 15 Ekim’den 28 Ocak’a kadar geçen süreç ve 28 Ocak’tan sonraki süreç şeklinde iki ana başlığa ayıralım.

       1.  15 Ekim- 28 Ocak arası:

       15 Ekim’den bu yana bir çok faaliyet gerçekleştirildi. Bunlar;
 • Üniversitelere gidildi,
 • Teknokentlerde stand açıldı,
 • EMO Şube Genel Kurulları toplandı ve daha sayamadığım bir çok faaliyettte bulunuldu.

Gidilen üniversiteler arasında Erciyes Üniversitesi de yer almaktadır. 16 Kasım 2011 tarihinde benim yönetim kurulu başkanlığını yaptığım Erciyes Üniversitesi ACM Öğrenci Topluluğu (ERU ACM) ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen söyleşide EMO Ankara Şubesi Örgütlenme Sekreteri sayın Oktay Dursun’u konuk ettik. Bu etkinliğimiz hakkındaki bilgilere bloğumdaki bu yazıdan veya adresinden ulaşabilirsiniz. Düzenlemiş olduğumuz bu söyleşiden 25 Ocak’taki toplantıda da bahsedildi.

EMO Şube Genel Kurulları’ndan bahsetmem gerekirse bugüne kadar 8 şubenin genel kurul toplantısı yapıldı. Genel kurulda konuşulan konulardan birisi de Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesiydi. Genel kurullardaki durum aşağıdaki gibidir:

 • Kocaeli Şube Genel Kurulu:

Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi – OYBİRLİĞİ ile KABUL.

 • Adana Şube Genel Kurulu:

Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi – OYBİRLİĞİ ile KABUL.

 • Mersin Şube Genel Kurulu:

Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi – OYÇOKLUĞU ile KABUL.

 • Samsun Şube Genel Kurulu:

Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi – OYÇOKLUĞU ile RED. Sadece 2 oy fark ile reddedildi.

 • Denizli Şube Genel Kurulu:

Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi – Önerge Oylanmadı.

 • İzmir Şube Genel Kurulu:

Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi – OYÇOKLUĞU ile KABUL.

 • Antalya Şube Genel Kurulu:

Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi – OYBİRLİĞİ ile KABUL.

 • Trabzon Şube Genel Kurulu:

Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi – OYBİRLİĞİ ile KABUL.

2.  28 Ocak’tan sonraki süreç:
Bu süreçtede en yakın olarak 18 Şubat 2012 tarihinde düzenlenecek olan Şube Genel Kurul Toplantıları vardır. Bu toplantılarda da Bilgisayar Mühendisleri Odası önergesi kabul edildikten sonra EMO Genel Kurulu’nda bu önerge konuşulacak ve olumlu bir karar çıkması ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’ne başvurulacaktır. EMO Genel Kurulundan geçtikten sonra TMMOB içerisindeki diğer odalar ziyaret edilip BMO’nun kurulması için çalışmalar da bulunulacaktır. TMMOB Genel Kurulundan da olumlu sonuç çıkarsa Ağustos 2012’de Bilgisayar Mühendisleri Odası resmen kurulacaktır.
Bizlere bu süreçte düşen görevler öncelikle Şube Genel Kurul toplantılarında bir araya gelerek delegelerin BMO Önergesi için olumlu şekilde yanıt vermelerini sağlamak ( BMO’nun gerekliliğini anlatmak vb.), yapılan çalışmaları desteklemek ve şehrimizdeki Bilgisayar Mühendisi öğrenci veya mezunu herkese ulaşmaya çalışmak ve desteklerini almaktır.
Toplantı ayrıca BMO’nun kurulum süreci ve kurulumundan sonraki yapılacaklar konusunda da çeşitli fikir alış verişleri yapıldı. Düzenlenen toplantı hakkında daha detaylı bilgiye adresinden ulaşabilirsiniz.
Ankara’da Bilgisayar Mühendisleri Toplantısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir