Herkese merahaba,

Bu makalemde Validation’ın devamını anlatıyor olacağım. Validation hakkındaki bir önceki makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

İlk olarak MainPage.xaml dosyamızda bir takım değişiklikler yapıyoruz. Textboxların Text özelliklerinin içerisine “NotifyonValidationError=True” ifadesini ekliyoruz. Bu sayede textbox’ın içeriği ile ilgili bir hata varsa mouse’u textbox’ın üzerine getirdiğimizde bize hata mesajımızı da gösteriyor.

[xaml]

Sonrasında yine MainPage.xaml dosyamıza “BindingValidationError” ifadesini ekliyoruz.

[xaml]

LayoutRoot_BindingValidationError eventının içerisine aşağıdaki kod bloğunu ekliyoruz.

[C#]

Buraya kadar geldiyseniz programımızı çalıştıralım ve bakalım.


Bu kısma kadar gördüğünüz gibi notify ve textboxın arka plan rengini değiştirdik. Bu hataları bir “ValidationSummary“ içerisinde listeyelim.Bunun için öncelikle aşağıdaki gibi projemize sağ tıklayıp Add Referance->System.Windows.Controls.Data.Input yolunu izleyerek DataInput.dll dosyamızı eklemiş oluyoruz.Daha sonra MainPage.xaml sayfamızda “xmlns:db=”clr-namespace:System.Windows.Controls;assembly=System.Windows.Controls.Data.Input” ifadesini aşağıdaki gibi ekliyoruz.


Ardından ValudationSummary’i oluşturuyoruz. Bunun içinde “db:ValidationSummary Width=”300″ Margin=”0,346,44,27″” ifadesini aşağıdaki gibi ekliyoruz.

[xaml]

Ve işlem tamamdır.:) Projemizi derleyip çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü alıyoruz.

Validation konusunda şimdilik yazacaklarım bu kadar. Umarım faydasını görürsünüz.Bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

Silverlight 4:Validation-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir